Melnikovův dům. Záchrana ikony avantgardní architektury

Místo:
Architektonický trojúhelník, Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Termín:
14. 10. 2019

Délka trvání:
od 17:00

5. evropské přednáškové turné Iconic Houses – Pavel Kuzněcov a Dům Konstantina Melnikova: Záchrana avantgardní ikony

Muzeum hlavního města Prahy – Centrum památek moderní architektury ve spolupráci se sítí Iconic Houses pořádá 14. října 2019 od 17.00 hodin v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov přednášku v rámci pátého ročníku evropského přednáškového turné Iconic Houses. V průběhu turné, které se uskuteční v pěti evropských městech 7.–15. října 2019, představí Pavel Kuzněcov, ředitel Státního muzea Konstantina a Viktora Melnikovových a zástupce ředitelky Státního muzea architektury A. V. Ščuseva ikonický Dům Konstantina Melnikova v Moskvě. Přednáška bude přednesena v anglickém jazyce.

Pavel Kuzněcov přednáškou přiblíží historii Domu Konstantina Melnikova od jeho vzniku na počátku 20. století přes jeho proměnu v muzeum v roce 2014 až po současné snahy o jeho zachování. Podělí se o nově zjištěné informace, které pomohly poodkrýt architektonické, stavební, a filozofické otázky, jež předcházely Melnikovovu ambicióznímu plánu vytvořit architektonický manifest v sovětském Rusku ve dvacátých letech 20. století.

Dům, který navrhl architekt Konstantin Melnikov (1890–1974) pro sebe a svou rodinu, se stal ikonou ruské avantgardní architektury. Experimentální válcovitá stavba vznikla v letech 1927–1929 a měla otestovat Melnikovův koncept sériově stavěných domů. Melnikov svůj dům založil na vyváženosti hmotnosti, světla, vzduchu a tepla. Původní dispozice, elegantní prostorové uspořádání a důmyslné stavební postupy se kloubí s unikátní architektonickou formou, která stále působí moderním dojmem. Díky zachování některých historických prvků 20. století dům rovněž odráží tragický osud tohoto solitéra v kolektivistické společnosti.

Přednášku doprovodí fragmentárně dochovaný dokumentární film s názvem Konstantin Melnikov (1999), který natočili Jet Christiaanse a Marjo Leupers a který Melnikova představí v historickém kontextu 20. století očima historiků architektury a Melnikovova syna a umělce Viktora (1914–2006). Film samotný se stal uměleckým dílem v době, kdy byla budoucnost Melnikovova domu a dalších jím navržených staveb nejistá.

Tisková zpráva ke stažení >

(------LINKA------)

Informace pro návštěvníky:
Přednášející: Pavel Kuzněcov
Přednáška v angličtině
Cena: 60 Kč
Nutná rezervace z důvodu omezené kapacity sálu

Rezervační systém Obrázek