Vyzvání k tanci – taneční pořádky a vějíře druhé poloviny 19. století

Z cyklu výstav Předmět sezóny

V roce 2019 představilo Muzeum hlavního města Prahy v rámci cyklu výstav Předmět sezóny soubor tanečních pořádků a vějířů druhé poloviny 19. století. Upravenou verzi výstavy máte nyní možnost shlédnout i na webových stránkách muzea.

Subtilní taneční pořádky i rafinované vějíře jsou dokladem nebývalého rozkvětu plesů, tanečních zábav a společenského života obyvatel Prahy druhé půle 19. století a současně i svědectvím propracovaných pravidel soudobé etikety.

Hlavní taneční sezona probíhala v Praze v období masopustu, tedy od počátku roku do Škaredé středy, druhá méně okázalá měla své pokračování od jara do podzimu, v plenéru. Příležitost k tanci nabízely sály na Barvířském (Žofínském) a Střeleckém ostrově, letní zábavy se pořádaly ve Stromovce a na Štvanici, výrazným společenským centrem byla Měšťanská beseda. Vedle soukromých plesů a večírků organizovaly taneční zábavy nejrůznější instituce – jednotlivé fakulty pražské univerzity, sbory měšťanských gard, čím dál větší podíl na přípravě bálů připadl zejména od 60. let 19. století i rostoucímu počtu ustavujících se pražských spolků a organizací, včetně dobročinných. Mezi tanečními zábavami vynikaly svým charakterem maškarní bály, tzv. merendy či reduty, které pravidelně pořádala např. Umělecká beseda, nebo kostýmní šibřinky organizované jednotami Sokola. Nelze opomenout ani české národní bály (později Národní besedy) jako fenomén aktivně se formující národně orientované společnosti.

Různorodý charakter společenských plesů a zábav v Praze i míru originality, vtip i vkus jejich organizátorů výstižně dokumentují taneční pořádky, jejichž početnou sbírku spravuje Muzeum hl. města Prahy. Taneční pořádky byly běžně vydávány pořadateli plesů v 19. i 20. století jako součást vstupenky. Měly podobu subtilních knížek či zápisníků s dekorativně vytištěným datem a místem konání plesu, někdy doplněné verši českých básníků. Jejich nedílnou součástí byly drobné kovové háčky k upnutí tanečního pořádku k oděvu či kabelce a také nepostradatelná miniaturní tužka, jíž si tanečníci (dámy i pánové) zapisovali ke konkrétním tancům svůj taneční protějšek. Provedení tanečních pořádků bývalo rozličné, od lapidárních skládaček z kartonu se slepotiskovou obálkou přes výpravnější sešitky připomínající miniaturní knižní vazby v sametu až k náročným kompozicím kombinujícím papír, kov, textil, střapce či peří ve svébytném uměleckém zpracování nezřídka svou formou odkazujícím na pořadatele plesu.

Obdobně jako taneční pořádky byly dekorativní i praktickou ozdobou dam i koketním prostředkem jejich komunikace vějíře, které se opět dostaly do módy před polovinou 19. století. Sledujíc dobové tendence, byly jejich skládací papírové listy zdobeny malovanými nebo litografickými scénami, později nabývají na oblibě vějíře tvořené nebo zdobené peřím, krajkové a tylové vyšívané vějíře kombinované s perleťovými žebry i vějíře brisé tvořené celou soustavou vyřezávaných žeber spojených hedvábnou stužkou.

Zvláštní skupinu tvoří několik litografických kusů, které, slučujíc v sobě funkci vějíře i tanečního pořádku, byly vydány v upomínku na Slovanské bály v Praze roku 1849 a o rok dříve ve Vídni.

Taneční pořádek ve formě pluhu, Ples klubu hospodářského v Praze, 19. 2. 1873, Aug. Klein, Vídeň,
papír, kov, hedvábí H 007 075.

Taneční pořádek ve formě novin v rámu, Ples německých studentů, 29. 1. 1868, Mittag & Wildner, Praha,
papír, kov, dřevo H 023 650

Taneční pořádek ve formě knihy s emblémem lékárnictví, Věneček českých posluchačů farmacie, 2. 3. 1882, knihařství K. Just, Praha,
papír, kost, hedvábí, kov H 026 919